Yüksek Ateş Düşürme Yolları Nelerdir?

Sağlık kategorisine 1 Nisan, 2018 tarihinde eklendi, 2.220 defa okundu

Normal vücut sıcaklığı 36,5 ile 37,5 derece arasındadır. (Bu başka bir ölçüm sistemine göre 99.5 Fahrenhayt’dır.)  Sıcaklık bu derecelerin üzerinde seyrediyorsa çocuklar ve yetişkinler ateşlenmişlerdir. Yüksek ateş düşürme konusunda mevzu bahis çocuklar olduğunda anne ve babaları korku sarar.Yüksek ateşin nedenleri nelerdir sorusunun içinde gene virüsler ve bakteriler vardır. Vücut kendinin saldırıya uğradığına karar vermiş, önlem almaya başlamış ve savunma sistemimiz bu enfeksiyon yapıcıların zararını önlemek için vücut ısımızı yükseltmiştir. Yani vücudun ateşlenmesi bir hastalıkla mücadeleyi anlatır. Söz konusu bakteriler veya virüsler ölürse ateş normalleşir. Fakat sıcaklık 40 dereceyi bulursa özellikle çocukları bekletmeden hemen doktora götürün.

Çocuklarda Yüksek Ateş

Eğer çocuğunuz ateşlenmişse ama gene de sizinle iletişim kuruyor ve hareket ediyorsa sorunu gözünüzde büyütmeyin. Fakat yemek yiyemiyor, uykusu var gibi davranıyor veya kusuyorsa iş ciddileşir. Çocuklarda yüksek ateş için neler yapılır konusu anne babaları her zaman onları telaşlandıran bir durumdur. Soğuk algınlıkları, alt ve üst solunum yolu hastalıkları, bağırsak enfeksiyonları ve döküntülü hastalıklar çocuklarda ve bebeklerde yüksek ateşin sebepleridir. Bazen yapılan aşılar da ateşi yükseltebilir. Bebekler diş çıkartırken de ateşlenebilirler. Fakat çocuk serinletildiği zaman ateşi düşüyor, sonra gene yükseliyor ve durum iki gün civarı sürüyorsa kesinlikle doktor zamanıdır. Ayrıca bebeğiniz durmadan ağlıyorsa, kulaklarını tutmaya çalışıyorsa, ishal belirtileri görülüyorsa, eklemlerde kızarıklık veya şişme başlamışsa da hiç beklemeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Yüksek Ateşe Karşı Evde Yapabilecekleriniz

Kesin ve son tavsiye doktora gitmektir ama çocuklardaki yüksek ateşe karşı neler yapılabilir, evde ateşi düşürmenin yolları nelerdir sorusuna verilecek pratik cevaplar var. Önce telaşlanmayın, bütün çocuklar bazen hastalanarak büyürler. Sonrasında;

  • Islatılmış ve suyu sıkılmış bir havluyla elleri, ayakları, kasıkları ve alnı serinletmek,
  • Fakat bu işlem için buzlu su kullanmamak,
  • Elma sirkesinde ıslatılmış ve sıkılmış çorap giymek, (sirke vücut sıcaklığını çeker, hem çocuklara hem büyüklere faydalıdır.)
  • Küçük parçalara bölüp haşladığınız elmaların süzülmüş ve ılıtılmış suyunu içmek,
  • Bir bardak sıcak suda 15 dakika kadar beklettiğiniz kıyılmış sarımsağın suyunu içmek ve bunu günde iki kere tekrarlamak, (çünkü sarımsak doğal bir antibiyotiktir ve bakterilere karşı doğal koruyucudur.)
  • Melekotu kökü çayı içmek,
  • Vücudu terleterek yüksek ateşin düşmesine yardımcı olacak zencefil çayını içmek gibi çareler uygulanabilir.

Bir başka çare yumurta akıdır. Üç yumurtanın akını bir dakika boyunca çırpın ve temiz iki parça bezi bu yumurta akına batırarak ıslatın. Sonra bu bezleri ayakların üzerine yerleştirin ve bu şekilde çorap giyin. Çorap kuruyunca değiştirin. Ateş düşene kadar da bu işe devam edin. Çünkü yumurta akı vücut sıcaklığını yarım saat içinde tehlikeli bölge olan kafadan aşağılara doğru çeker.

Etiketler : ,

Yorum Yaz