Ramazanda Tok Tutan Besinler

Dini Konular kategorisine 25 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 1.508 defa okundu

Ramazanda tok tutan besinler alınması halinde, 17 saatten fazla aç kalacak vücut tokluk hissi ile rahat eder ve gün içerisinde dinç olmanızı sağlar. Peki imdadımıza koşan bu besinler nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.Tereyağlı Yumurta

Kahvaltıda yumurta yenmesine dikkat edilmesi, tok tutma etkisine sahiptir. Bunu bayanlar diyet yaparken de sık kullandığından biliyor. Yumurta, kan şekerini dengelediği için, yemek yeme istediğini bastırmaktadır.

Ancak sahurda 3, 4 tane tereyağında kırılmış yumurta yenmesi, yağın ve yumurtanın güçlerini birleştiriyor. Buda 24 saat tokluk hissi oluşturuyor.

Çörekotu

Diğer adı her derde deva olan çörek otu, tokluk hissinin oluşmasına ciddi katkıda bulunuyor. Özellikle de ramazan aylarında tüketilmesi önerilen çörek otu, sahurda öğütülmüş veya bütün hali ile salatalara veya yoğurda ilave edilerek tüketilmeli ve tokluk hissinin tadı çıkartılmalı. Aynı zamanda çörek otu sadece tokluk hissi yaratmıyor. Dinçlik ve zindelik özelliği ile günün iyi geçirilmesine de yardımcı oluyor.

Meyve

Meyvenin içerisinde bulunan triptofan aminoasit sayesinde, doyurucu ve tok tutucu özelliğe sahiptir.

Muz, avokado, yulaf ve süt triptofan bakımından zengin olan besin grupları arasında yer alır. Aynı zamanda doğal şeker kaynağı olan meyvenin, sahurda 2 veya 3 porsiyon yenmesi, gün içinde daha rahat olunmasına da yardımcı olur.

Tarçın

Tarçın ile alakalı olarak yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde, bir tutam tarçın, yemekten sonra insülin değerlerinin yükselmesini önleyecektir. Buda açlık hissini bastırdığını ortaya koymuştur.

Aynı zamanda sahur yaparken 1 çay kaşığı tarçın eklenmiş 1 su bardağı yarım yağlı süt içilmesi halinde, bir sonraki gün daha rahat bir şekilde oruç tutulmasına yardımcı olur.

Esmer Buğday

Içerisinde E vitamini, selenyum, fenolik asit ve kolesterol düzeylerini düşüren flavonoidlerce barındıran esmer buğday, Ramazanda tok tutan besinler grubuna girmeye hak kazanıyor. Esmer buğday salatalara eklenebilir veya ekmeği tercih edilerek iştah kontrolünün sağlanabilir. Bunun yanı sıra, kolesterol seviyelerinin düşürülmesi için kullanılmaktadır.

Sahurda Tok Tutan İçecekler

Süt

Sahurda ve iftarda olmak üzere, ramazan ayında 2 bardak süt içilmesi gerekmektedir. Süt içerisinde ki kalsiyum ve D vitamini, Ramazanda tok tutan besinler arasında kendini alıyor ve uzun süre tok kalınmasına yardımcı oluyor.

Kefir

Kefir, sindirim sistemini düzenleyen ve hazmı kolaylaştıran çok yararlı bir süt ürünüdür. İçerisinde yoğurttan daha yoğun olan probiyotik barındırması sayesinde, bağırsakta bulunan iyi huylu bakterilerin çoğalmasına destek olurken, kötü huylu bakterilerin yerleşmesini de engeller.

Laktoz intoleransı olan ve mide sorunları yaşayan herkes, gönül rahatlığı ile kefir tüketebilir. Kefirin içerisinde bulunan zengin mineral ve vitaminler, sıcak yaz günlerinde sıvı tüketimini arttırmak için kullanılabilecek serinletici özelliğe  sahip bir içecektir. Tok tutan içecekler arasında yerini alan kefir, özelikle ramazan ayında tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Etiketler : ,

Yorum Yaz