Oruç Tutmaktan Muaf Olanlar Kimlerdir?

Dini Konular kategorisine 22 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 2.270 defa okundu

Allah, oruç tutma konusunda da kişilerin belli farzları yerine getirmesini istiyor. Eğer bir kişinin ruhsal ve bedensel gücü o an oruç tutmaya uygun değilse, oruç tutmaktan muaf olanlar kategorisine girer. Bu muafiyetlik, sonsuza kadar değil, durum düzelene kadardır.Oruçtan muaf olanlar, bu muafiyetlik süresi sona erdiği zaman tutamadığı gün sayısı kadar kaza yapması gerekmektedir.

Yaşı Küçük Olanlar

Yaşı oruç tutmak için yeterli olmayan küçük çocuklar, ergenlik dönemine girene dek oruç tutmakla yükümlü değildir. Ancak tutarlarsa, alacakları sevap onları oruca alıştıran kişiye de şamil olur. Kızlarda ergenlik dönemi regl başlaması ile erkeklerde ise ihtilam olmanın başlaması ile başlamaktadır. Bu özel durumların başlamaması halinde, son yaş sınırı 15 yaş olarak kabul edilir.

Hastalığı Bulunanlar

Oruç tutmaktan muaf olanlar dan bir başka grup ise, hasta olanlardır. Eğer bu hastalık oruç tutulduğunda ilerleyecekse ve sağlıkları bozulacaksa oruçtan muaf olurlar. Sağlığı düzelince kaza orucu tutabilir, sağlığı düzelmeyecek ise, maddi durumun el vermesi halinde, durumu olmayan kişilere fitre verilmesi gerekmektedir.

Yaşlılar ve Kötürüm Olanlar

Oruç tutacak güce sahip olmayan yaşlılar, oruç tuttukları zaman daha kötü olacak ise, oruçtan muaf sayılırlar. Bu yaşlıların durumları el veriyorsa fitre vermelidir.

Hamileler, Emzirenler Ve Lohusa Kadınlar

Hamile olan bayanlar, karınlarında taşıdıkları çocuğa herhangi bir zarar vereceğini düşünüyor ise, o sene oruç tutmaktan muaf olur. Emziren annelerde, çocuklarına yeterli sütü veremeyeceklerinden bebek en az 6 aylık olana kadar muaftır.

Lohusa kadınlar ise, oruç tutmaktan muaf olanlar arasındadır, hatta bunlara oruç tutmak haramdır. Bebeği etkilemeyecek uygun bir dönemde kaza orucu tutmaları veya fidye vermeleri gerekir.

Regl Döneminde Ki Kadınlar

Oruç sadece bu günler içerisinde muaf sayılmaktadır. Kadının temizlenmesi halinde, oruç tutmaya devam etmesi ve tutamadığı gün sayısı kadar kaza yapması gerekmektedir.

Yolculukta Olanlar

Oruç tutulan günlerde minimum 90 km yolculuk yapılması halinde, oruçtan muaf olanlar arasına girerler. Ancak isterlerse oruç tutabilirler o zaman sevap alırlar. Tutamazlar ise, Allah’ın onlara verdiği izinden yararlanmış olur, günaha girmezler.

Oruç Tutamayanlar Ne Yapmalı?

Ramazan ayında, yukarıda ki sebeplerden dolayı oruçtan muaf olanlar,  durumlarının düzelmesi halinde müsait bir günde kaza olarak oruçlarını tutabilirler. Ancak düzelmemesi veya hastalık, yaşlılık sebebi ile tutulmaması halinde ise, her yıl belirlenen düzeyde fitre verilmesi gerekir. Bu sene ki fitre, günlük en az 15 TL dir. Ramazan ayının tamamında oruç tutamayan bir kişi, minimum 450 TL fitre vermesi gerekir.

Fitre Kimlere Verilebilir?

Fitre verileceği esnada, zekat ile karıştırılmaması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Fitre, anne, baba, çocuk, müslüman olmayan kişilere ve zengin olanlara verilemez. Ancak ihtiyaç sahibi olması halinde, kayın valideye ve kayın pedere, kayın biradere, üvey anne, baba ve kardeşe, üvey evlada, geline ve damada verilebilir.

Fitre ile alakalı olarak Tevbe Suresinde de belirtildiği gibi, ”Sadakalar, Allah’tan bir farz olarak ancak fakirler, düşkünler, zekât toplayan memurlar, kalpleri İslam’a ısındırılacak olanlarla köleler, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış yolcular içindir. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.”

Fitre verileceği zaman, verilenin fitre olduğunu söyleme mecburiyeti yoktur.

Parası Olmayan Oruç Fidyesi İçin Ne Yapacak?

Oruç tutmaktan muaf olanlar, eğer durumları el vermiyorsa Allah’tan af dilemelidirler. Ancak günlerin uzun olmasından dolayı oruç tutamayan hasta ve yaşlılar, günler kısaldığı zaman oruç tutup kaza yapabilir.

 

Etiketler : ,

Yorum Yaz