Lohusa Şerbeti Tarifi

İçecek Tarifleri kategorisine 16 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 1.504 defa okundu

Yeni doğum yapmış annelerin sütünü artırmak için çeşitli içecekleri içmeye ağırlık vermeleri gerekir. Bunlardan biri de yani anne sütünü artırmaya yarayan içeceklerden biri de lohusa şerbetidir. Lohusa şerbeti ayrıca bebeği ziyarete gelen misafirlere de ikram edilir.


Lohusa şerbetini yapmak için bazı malzemelere ihtiyacınız var. Lohusa şerbetinin içine konulan malzemeler anne sütünü artırmanın yanı sıra hem bebek hem de anne için oldukça şifalıdır. Doğumdan sonra anne ilk bir hafta vücuduna oldukça dikkat etmelidir. Enerji veren besinlerden almalı ve kan yapıcı gıdaları yemeye özen göstermelidir. Doğumla birlikte kaybedilen kan ve enerjinin vücuda girmesi ancak besinlerle mümkün olur.

Lohusa Şerbeti Yapımı

Her yörede içine farklı malzemeler konularak yapılan lohusa şerbetinin temel amacı anneyi doğumdan sonra kuvvetli hale getirmek ve bebeği için sütünü artırmaktır. Bu sebeple lohusa şerbetinin içine bu amacı sağlayacak farklı malzemeler konulabilir. En bilindik tariflerinden biri de şudur: 3 litre su, 6 su bardağı toz şeker, 6 tane çubuk tarçın, 5 ya da 6 tane zencefil, 10 veya 15 tane karanfil ve 300 gram lohusa şekeri. Bu şeker kızılcık şekeri olarak da bilinir ve aktarlarda satılır. Suyu, şekeri, çubuk tarçınları ve lohusa şekerini geniş bir tencereye koyun. Daha sonra temiz bir tülbentin içine zencefil ve karanfilleri koyup tülbentin ağzını bağlayın. Bağladığınız tülbenti karışımın içine koyun. Karışımı iyice karıştırıp kısık ateşte kaynamaya bırakın.

Lohusa Şerbetinin İçimi

Lohusa şerbetini kaynatıp beklettikten sonra servis yapabilirsiniz. Hem bebeği görmek için gelen misafirlere ikram edebilirsiniz hem de bu şerbetten bolca anneye içirebilirsiniz. Bir bardak lohusa şerbeti yaklaşık olarak 360 kaloridir. Ancak bu dönemde anne aldığı kiloyu düşünmemelidir.

Lohusa Şerbeti Kilo Yapar Mı

Lohusa şerbeti oldukça besleyici gıdalardan oluşur. Bu nedenle bir bardağı bile yüksek kaloriler içerir. Ancak doğumdan sonraki ilk hafta anne ve bebeği için çok önemli olduğundan annenin doğumda kaybettiği gücünü toplaması gerekir. Lohusa şerbetiyle süt ve güç kazanan anne daha sonra kiloları düşünebilir.

Etiketler : ,

Yorum Yaz