Lavman Nedir?

Sağlık kategorisine 5 Nisan, 2018 tarihinde eklendi, 2.872 defa okundu

Bazı sağlık sorunları mutlaka her kişide hayatının belli dönemlerinde görülmektedir. Gaz sıkışması, şişkinlik ve karın ağrısı gibi sindirim sistemi hastalıklarına bakıldığı zaman en çok zorluk yaşananı ve can sıkıcı olanı ise şüphe götürmez ki kabızlıktır. Uzun süren kabızlığa da en hızlı çözüm olarak lavman uygulaması yapılır.Günlerce hatta haftalarca kişi büyük tuvaletine çıkamadığı için vücutta sancılı bir karın ağrısı kendini göstermektedir. Bu gibi durumlar için tıpta kullanılan yöntemler mevcuttur.  Peki, kullanılan bu yöntemler nelerdir?

Haftalarca, günlerce kalın bağırsağınızda biriken dışkının ve bunun yanı sıra sıvı ve sıvı içerisinde yer alan toksin maddeleri vücuttan atmak için lavman adı verilen yöntem hastalara uygulanmaktadır. Sindirim sistemi hastalıklarından en önemlisi olan kabızlık sorunu yani dışkılamanın düzenli olarak yapılamaması sonucunda çok etkili bir yöntemdir.

Lavman için kalın bağırsağa anüs bölgesinden bir hortum yerleştirilerek bağırsakların içinin yıkanması yani temizlenmesi işlemi yapılmaktadır. Ayrıca bu yöntem ameliyat olacak bazı hastalarda cerrahi müdahale öncesi ya da sonrasında ve yine bazen hamile bayanlarda doğumdan önce yapılarak işlem sırasında dışkılamanın olması önlenmiş olur.

Lavman Yöntemi Nasıldır?

Tedavi amacı için kullanılan lavman yöntemi ayrıca vücuda faydası da bulunan bir uygulamadır. Çünkü bu yöntem uygulanmış kişi de bağırsak içerisinde bulunan toksin ve zararlı maddelerden temizlenmiş olur.

Bu kişilerde bulaşıcı hastalık yaşama riski büyük ölçüde ortadan kalkmış olur. Yine bunun yanında bağırsaklara yerleşmiş şekilde olan ağır metallerde vücuttan atılacağı için kanser riski de azaltılmış olmaktadır. Bu uygulamadan sonra sindirim sistemi normal olarak çalışmasına devam edeceğinden kendinizi daha rahat hissedersiniz. Lavman, kabızlık problemi için en rahatlatıcı ve en etkili yöntemdir.

Lavman Uygulaması Nasıldır?

Rahatlatıcı bir uygulama olan lavmanın yapımı zahmetli ve biraz acılı olmaktadır. Eğer hastane ortamında yapılacaksa doktorunuzun söylediği talimatlara uyularak sıvı losyon hazırlanmaktadır. Sonra hasta uygulama için hazırlanır ve hazırlanmış olan sıvı losyon bir tüpe koyulur. Lavman işlemi uygulanmadan önce dışkı çıkışı olacağından hastanın altına sürgü koyulması gerekir.

Daha sonra bu tüp içerisinde hastanın anüs bölgesine sokmadan önce tüpün ucuna kayganlaştırıcı jel ya da krem kullanarak hastanın acı duymaması sağlanır. Tüpü anüs bölgesine yerleştirdikten sonra sıvı bağırsakların içine verilir. Bütün sıvı bağırsağı doldurmalıdır. Bağırsaklar bu sıvı ile dolduktan sonra hastayı sol tarafına yatırarak bir süre bekleyiniz. Sonra hastadan dizlerini karnına çekmesi istenir ve boşaltma işlemi yapılarak işlem sonlanır. Evde lavman uygulamak için eczanelerden hazır solüsyonu alarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler : ,

Yorum Yaz