Hamilelik Döneminde Vücuttaki Değişimler

Sağlık kategorisine 2 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 1.692 defa okundu

Her kadın genelde anne olmak ister ve doğası gereği annelik içgüdülerine sahip olur. Fakat hamilelik döneminde vücuttaki değişimler genel olarak bilinmediğinden her anne adayının korktuğu olaylardır. Bu hayali gerçek olup, anneliğe ilk adım olarak hamilelik dönemine girildiğinde anne psikolojik olarak nasıl kendini hazırlarsa, hamileliğe uyum sağlamak adına bazı vücut değişimleri de gözlenir.

hamilelik-donemi

Bunun nedeni anne karnında oluşan yeni canlı için de dünyaya gelene kadar bir yaşam alanı yaratmaktır. Bu değişiklikler sayesinde bebeği taşıyabilecek, onun beslenmesini sağlayabilecek, oksijen ihtiyacını karşılayacak ve bebeğe ait olan atıkların vücuttan atılmasını sağlanacaktır. Bunları yaparken bir yandan da vücudu doğuma ve doğum sonrasına hazırlayacaktır. Tüm bunların olmasında anne adayının genetiği, etnik yapısı ve kaç yaşında olduğu uyum aşamasında önemli ölçütlerdir.

Hamilelik Döneminde Kilo Alma

İlk olarak vücut ağırlığında artış görülür ve artış gitgide artar. Hamilelik sonunda bakıldığında anne adayı ortalama olarak kendi ağırlığının 4’de biri oranında kilo almıştır. 12,5 kilo kadar olan bu ağırlık hamileliğin ilk aylarında çok görünmese de hamileliğin diğer yarısında kendini gösterir.

Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte vücudun duruşunda değişikler olacaktır. Göğüslerde büyüme görülürken hassaslaşma da başlar. Göğüslerde görülen dolgunlaşma ve beraberinde acı duyma hamileliğin belirtileri arasında da yer almaktadır.

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren iştahta artış ve sürekli yemek yeme isteği başlar. Hatta bu yeme isteği bazı anne adaylarında yenilmemesi gereken metal, toprak gibi nesnelere karşı bile olabilir. Buna da aşerme denilir.

hamilelikte-mide-bulantisi

Hamilelik Döneminde Miğde Bulantısı Neden Olur?

Hamilelik döneminin genelinde nedeni bilimsel olarak bilinemeyen mide bulantısı görülür. Sıklıkla ilk üç ayda devam eden mide bulantısına bazen kusma da eklenir. Bu tarz durumlar birden fazla bebeğin beklendiği dönemlerde daha sık karşımıza çıkar. Bu durumun beynin bebeği yabancı bir madde olarak algılaması olarak tanımlayabiliriz ancak bu kanıtlanamamıştır. Bu durum hastaneye gitmeye kadar varabilir.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz