Eklem Romatizması Belirtileri

Sağlık kategorisine 4 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 1.121 defa okundu

Romatizmal hastalıklar içinde sınıflanan eklem romatizması bu grup içinde en çok görülendir. Romatizmal hastalıklar aslında yüzden fazladır. Romatizma genel anlamda kas, kemik ve eklemlerde yani vücudun hareketini sağlayan iskelet sisteminde görülen hastalıkları anlatmak için kullanılmaktadır.


Eklem Romatizması Hakkında Karamsar Bilgiler

Pek çok kişide görülmesine rağmen çabuk ilerleyen bir hastalık (akut) sayılmayan eklem romatizmasının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu da erken tedavi ve alınacak önlemler konusunda bir kısıtlama yaratır. Üstelik bu hastalık kişiden hiçbir zaman tamamen yok edilemez. Ancak hastanın yaşam kalitesi yükseltilebilir ve böylece ona destek olma sağlanabilir. Bu karamsar açıklamalar eklem romatizmasının belirtileri nelerdir konusunun önemini daha da arttırmaktadır. Bu belirtileri sıralamak gerekirse;

  • Ellerde ve ayaklarda görülen şişkinlikler en yaygın izdir. Çünkü bu şişler ilerde şekil bozukluğuna yol açacaklardır.
  • Sabahları uyanıldığı zaman yaşanan tutulmalar, hareket zorlukları bir başka belirtidir.
  • Bacağın alt baldır kısmında giderek belirmeye başlayan kılcal damarları da eklem romatizması belirtileri içinde sayabiliriz.
  • Parmaklarda görülmeye başlanan çıkıntılar,
  • İştahsızlık ve halsizlik,
  • Geceleri yaşanan tutulmalar diğer önemli belirtiler arasındadır.

İlerlemiş durumlarda hastalığa dair yaşanan en büyük belirti ise varise benzeyen şişkinlikler ve el ile ayak parmaklarında görülen şekil bozukluklarıdır.

Eklem Romatizmasında Tedavi Yöntemleri

Bütün bu karamsar cümlelerden sonra tedavi yöntemlerinden de bahsetmek gerek. Kesin tedavi yoktur ama kortizon içerikli ilaçlar eklem romatizması tedavisinde başta gelir. Fakat kortizonun kilo aldırma özelliği vardır, bu yüzden aynı zamanda diyet programları kesinlikle devreye girer. Çünkü alınacak her kilo zaten hasarlı olan iskelet sistemine yük bindirecektir. Çok ilerlemiş şekil bozukluklarında ameliyat da düşünülür ve durum eski haline getirilmeye çalışılır.

Eklem Romatizmasına Karşı Beslenme

Kepek ve yulaf ezmesi gibi tahıl grupları hastaların ihtiyacı olan lifi sağlar. Günde bir tane yumurta yemenin de eklemlerin güçlenmesi için faydalı olduğu bilinmektedir. Bu listeye özellikle kuşburnunu eklemek isteriz. Kuşburnu çayı vücutta oluşan iltihapların söküp atılmasında çok yararlıdır ve eklem romatizmasına karşı bitkisel çözüm reçeteleri içinde sürekli yer alır. Romatoid Artrit olarak tıp literatüründe yer alan ve el ile ayak parmakları gibi küçük eklemler üzerinde büyük tahribat yapan iltihaplı eklem romatizmasına karşıysa kurutulmuş kiraz sapı ve ısırgan otundan yapılan çay tavsiye ediliyor. Bitkisel çözümlerin ancak destek verici mahiyette olduğunu unutmayın. Tedavilerde esas yöntemi doktorunuz belirleyecektir. Bu arada eklem romatizmasına karşı alınacak tedbirler konusunda da ilk sıralarda sigara içmeyi bırakın öğüdü kesinlikle yer almaktadır.

 

Etiketler : ,

Yorum Yaz