Çikolata Kisti Nedir

Sağlık kategorisine 20 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 1.559 defa okundu

Çikolata kisti birçok kadında gözlemlenebilen ve günümüzde çok sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Birçok şikayete neden olan hastalığın doğru teşhisi konulabilmesi oldukça önemlidir. Doğru teşhis konulduktan sonra çikolata kisti tedavisine başlanılmalıdır.Kistin tedavisi uzun yıllar boyunca devam edebilmektedir. Kadınların en çok karşılaştığı jinekolojik rahatsızlıklardan olan çikolata kisti kişide yorgunluk ve dikkat bozukluğu gibi hiç beklenmeyen şikayetlere neden olabilmektedir. Çikolata kisti iyi huylu bir kist olup kötü sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Çikolata kistinin belirtileri çok çeşitlilik göstermektedir. Ancak genel olarak ortaya çıkan belirtiler arasında bel ağrısı, gaz ve şişkinlik, idrarda yanma, yorgunluk, regl döneminin sancılı geçmesi ve depresyon gibi olumsuz sonuçlara sebebiyet vermektedir.  Kadınların en sık karşılaştığı çikolata kistlerinin teşhisi oldukça zordur. Bazı çikolata kistleri çok fazla şikayete yol açmazken bazı çikolata kistleri bağırsağın üzerinde bulunan zarın ya da rahmin arka kısmında bağırsağın arasında bir lezyon şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Çikolata Kistinin Büyüklüğü

Çikolata kisti her kadında farklı boyutlarda olmaktadır. Bazı kadınlarda toplu iğne başı kadarken bazı kadınlarda ceviz büyüklüğünde bir kist oluşumu söz konusu olabilmektedir. Bazı kadınlar çikolata kistini önemsemeyerek doktora gitmeyi tercih etmemektedir. Ancak bu durum çikolata kistinin teşhisini uzun yıllar boyunca devam ettirmekte ve sorunun büyümesine neden olmaktadır. Çikolata kistinin meydana getirdiği en olumsuz sonuçlardan biri de böbrek kaybıdır. Kistin oluşmasına neden olan en önemli unsur kimyasallar ve çevresel faktörlerdir. Tüm bu unsurların etkisiyle çikolata kisti oluşumu gözlenmesi olağandır.

Çikolata Kistinin Temel Belirtileri

Çikolata kisti günümüzde üreme çağında olan her 10 kadından birinde görülebilmektedir. Çikolata kistinin belirtileri dikkate alınmalı ve hemen doktora başvurulmalıdır. Çikolata kistinin temel belirtileri şu şekildedir:

Kronik Hale Gelmiş Yorgunluk

Kronik yorgunluklar çikolata kistinde en çok görülen belirtilerden biridir. Kronik yorgunluklar stres ve dikkat toplayamama ile sürekli yorgunluk hissine sahip olma gibi olumsuz etkilere sahiptir. Bir türlü geçmek bilmeyen bahar yorgunluğu varsa kadınların mutlaka bu durumu önemsemesi ve kist ile karşılaşabileceklerini unutmaması gerekiyor.

Tuvalete Çıkamama

Çikolata kisti sebebiyle bağırsak daralmaktadır. Bu durumda kişiler tuvalete çıkmak istediklerinde büyük bir ağrı ve acıyla karşı karşıya kalmaktadır. Ağrı nedeniyle kadınlarda tuvaletini yapmak istememe gibi bir durum meydana gelmektedir. Ağrılar nedeniyle birçok kadın yemek yememeyi tercih etmektedir. İdrarını yaparken çok büyük ağrılarla karşı karşıya kalan kadınlar çikolata kistinin olumsuz etkilerini birebir yaşamaktadır. Birbirine yakın organlar olması nedeniyle hastaların tuvalet yaparken güçlük yaşaması normal olarak değerlendirilmektedir. Organların hareket etmesi çikolata kistinin hareketlendirerek büyük ağrılara neden olmaktadır.

Kısırlık

Çikolata kisti ve kısırlık birbirini dengeleyen hastalıklardandır. Tüp veya yumurtalarda meydana gelen yapışıklık ve tıkanıklıklar spermin bulaşmasını engelleyerek infertiliteye oluşmasının önüne geçmektedir. Birçok hasta çocuğum olmuyor endişesiyle doktorların yolunu tutabilmektedir.

Sır, Karın, Bel ve Kasık Ağrıları

Günümüzde en sık karşılaşılan ağrıların başında sırt ve bel ağrıları gelmektedir. Pek çok kadının karşı karşıya kaldığı bu ağrılar sebebiyle doktora gitmek pek aklına gelmemektedir. Geçmeyen bir sırt, karın, kasık ve bel ağrınız varsa çikolata kistinden şüphelenilmesi muhtemeldir.  Çikolata kisti nedeniyle evlerinden çıkmaya dahi gücü kalmayan kişiler sosyal hayattan uzaklaşıyor ve yorgun, endişeli bir görünüme sahip oluyor.

Çikolata Kisti ve Şiddetli Adet Sancıları

Kadınların en sık karşı karşıya kaldığı durumlardan biri de şiddetli bir şekilde geçirilen adet sancılarıdır. Çikolata kistinin ortaya çıkarmış olduğu en önemli sorunların başında gelmektedir. Adet döneminin sancılı bir şekilde geçmesi kadınların durumu normal olarak algılamasına neden olmaktadır. Ancak şiddetli adet sancıları çikolata kistinin habercisi olabilir.

Cinsel İlişkide Ağrı

Ağrılı cinsel ilişkiye bir hastalık sebep olabilir. Ancak pek çok kadın bu durumu bilmemekte ve kadın doğum uzmanına gitmeyi tercih etmemektedir.  Eşler arasında da çeşitli problemlere neden olan ağrılı cinsel ilişki sorunu eşlerin birbirinden soğumasına neden olabilmektedir.

Karında Şişkinlik ve Gaz Oluşumu

Çikolata kisti bağırsaklarda şişkinliğe neden olmaktadır. Pek çok kadının temel sorunu karnında meydana gelen şişkinliklerdir. Sürekli olarak karnı şişen ve karın ağrısı çeken kadınların mutlaka bir doktora gitmesi ve çikolata kistinin olup olmadığının tespit edilmesi gerekir.

Depresyon

Depresyon pek çok hastalıkta olduğu gibi çikolata kistinde de karşılaşmış olduğumuz hastalıkların başından gelmektedir. Kişiler çikolata kisti nedeniyle hayatlarını önemli ölçüde sınırlandırabilmektedir. Yemek yiyemez, dışarı çıkama ve spor yapamaz hale gelen hastalar kendini yorgun hissederek hayatı yaşamaktan uzaklaşıyor ve depresif bir hal ile karşı karşıya kalıyor.

Çikolata Kisti Tedavi Yöntemleri

Hemen her kadında meydana gelen ve herkeste farklı etki ve belirtilere neden olan çikolata kistinin teşhis ve tedavi süreci oldukça önem arz etmektedir. Günümüzde tıp çok fazla ilerledi. Artık çikolata kisti de diğer hastalıklar gibi kolayca tedavi edilmeye başlandı. Çikolata kistinin tedavisinde tek tip bir tedavi yönteminin kullanılması söz konusu değildir. Çikolata kistinin yapısı, dokulara vermiş olduğu zarara, hastanın durumu ve yaşına bakılarak uygun bir çikolata kisti tedavisi uygulanması gerekmektedir. Çikolata kisti bulunan kimi hastalara çikolata kisti için üretilen ilaç tedavisi uygulanırken bazı hastalar için cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen çikolata kisti ameliyatı sonrasında kistin tekrar etmesi oldukça düşük bir durumdur. Çikolata kisti ameliyatından sonra hasta hızla iyileşmekte ve kısa süre içerisinde sosyal hayatına ve işine dönme fırsatına sahip olmaktadır. Çikolata kistinin durumu dikkate alınarak uygulanacak tedavi yönteminin nasıl olması gerektiği de belirlenmektedir. Kistin yapısı ve etkisine bakılarak ameliyat veya ilaçla tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Etiketler : ,

Yorum Yaz