Botoks Nedir? Botoks Çeşitleri Nelerdir?

Güzellik kategorisine 29 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 5.856 defa okundu

Botoks nedir diye aratıldığında günümüzde çok yaygınlaşan ve yaşın ilerlemesiyle birlikte kadın ve erkek ayrımı olmaksızın pek çok kişinin uyguladığı yaşlılık önleyici yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Deride meydana gelen çizgi ve kırışıklıklar botoks yöntemi kullanılarak yok edilmektedir.Botoks yöntemi geçici bir tedavi yöntemi olup etkisi 6 aya kadar devam etmektedir. Ancak botoksun etki süresini değiştiren unsurların başında botoks uygulanan kişinin yaşı ve botoks uygulanan bölge gelmektedir. Herkes botoks yaptırabilme imkanına sahiptir. Sadece emziren anneler ile hamile kadınların botoks yaptırması uygun değildir. Botoks işlemi oldukça kısa sürmektedir.10-15 dakika süren botoks uygulamaları alın, boyun ve göz çevresindeki çizgileri önlemek, terlemeyi önlemek ve kaş kaldırmak için gerçekleştirilmektedir. Botoks uygulamaları sonrasında herhangi bir acının meydana gelmesi söz konusu değildir. Botokstan sonra hastalar günlük yaşamına hemen dönebilmektedir. Botoksun etkisi uygulama sonrasında 7 günlük süre sonunda tamamen görülmeye başlanır.

Botoks Çeşitleri

Botoks yaşın ilerlemesiyle birlikte meydana gelen çizgilerden kurtulmayı sağlayan, kaş yapısını değiştiren ve ifadeye farklılıklar katan bir uygulamadır. Botoks çeşitleri şu şekildedir:

Baby Botoks

Baby botoks yöntemi yüzün donuk durmasını engelleyen, kırışıkları azaltan ve mimiklerin hareket etmesini sağlayan botoks yöntemlerinden biridir. Bu teknikte düşük dozda enjeksiyon uygulanmaktadır. Düşük doz uygulaması sayesinde hem mimikler doğal bir şekilde hareket edebilir hem de cildin kırışmasını engellenir. Baby botoks uygulaması uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Baby botoks uygulamasında kullanılan enjeksiyonlar botullinum toksin kullanılarak üretilmektedir. Az miktarda uygulanan enjeksiyon kısa sürede kasları gevşetmekte ve kasılan sinirlerin rahatlamasını sağlamaktadır. Baby botoks 15 dakika süren bir operasyon olup yüz kaslarına enjekte edilmektedir. Doğal ve genç bir görünüm kazanmanızı sağlayan baby botoks uygulamasının etkisi birkaç gün içerisinde kendini gösterir.

Minimal Botoks

Botoks uzun yıllardan beri uygulanan ve kişilerin görünümünü tamamen değiştiren bir uygulamadır. Botoksla ilgili en çok karşılaşılan sorunlardan biri de botoksun doğal bir görünüm kazandırmamasıdır. Doğal bir görünüme sahip olmak için mutlaka uzman bir cerrahtan destek alınmalıdır. Minimal botoks uygulaması donuk görünümü engeller. Yüzde gerekli bölgelere uygulanan minimal botoksun doğru miktarlarda uygulanması çok önemlidir. Minimal botoks yönteminde kişiye özel botoks tasarımı hazırlanmaktadır. Burada kişinin mimik yapısı, yaşı ve cildin durumu dikkate alınmaktadır. Kişinin durumu dikkate alındıktan sonra uygun tedavi yöntemleri geliştirilmektedir.

Önleyici Botoks

Önleyici botoks yaşlanmaya karşı cildi koruma altına alır. Son zamanlarda daha da yaygınlaşan önleyici botoks uygulaması genç kadınlar tarafından çok tercih edilmektedir. Erken yaşlardan itibaren başlayan botoks uygulamaları kırışıklığı önlemek adına büyük önem taşır. Bu sayede yüz deforme olmadan koruma altına alınmaktadır. 20’li yaşlardan itibaren önleyici botoks uygulamalarına başlanırsa ilerleyen dönemlerde pürüzsüz bir cilde sahip olma imkanı sunulmaktadır. Ancak 30’lu yaşlardan itibaren başlanılan önleyici botoks uygulamalarında pürüzsüz bir cilde sahip olunamasa da kırışıklıklar azaltılıyor ve yeni kırışık oluşmasının önüne geçiliyor. Önleyici botoks uygulaması minimal dozda uygulanmakta olup herhangi bir mimik kaybına neden olmaz.

Diğer Botoks Yöntemleri

Masseter Botoks

Masseter botoks yüzün alt kısmında yer alan kasların inceltildiği operasyonlardır. Yüzün alt kısmında meydana gelen veya geçmişten beri var olan şekil bozukluklarını tedavi edebilmek için masseter botoks kullanılmaktadır.  Kare yüzler küçültülerek orantılı bir yüz şekli elde edilmesi amaçlanmaktadır.  Hem fiziksel hem de estetiksel problemlere neden olan yüzdeki şekil bozukları masseter botoks sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Botoksla çene küçültme operasyonunda çenenin boyutunu küçültebilmek için botulinum toksini çene kaslarına enjekte edilmektedir. Çene küçültme ameliyatı ile botoksla çene küçültme operasyonları tamamen birbirinden farklıdır. Botoksla çene küçültme operasyonlarında acısız ve klinik ortamında gerçekleştirilebilen bir operasyon söz konusu iken çene küçültme ameliyatlarında çene kemiğine kesiler atılır ve tıraşlama yapılır.

Çene küçültme ameliyatı cerrahi bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Masseter botoksu ile çene küçültürken herhangi bir kesi atılması söz konusu değildir. Doğal bir incelik sağlayan masseter botoksu TMJ hastalığının tedavisi için oldukça ideal bir yöntemdir. Masseter botoksu sonrasında hastalarda herhangi bir ağrı durumu söz konusu olmamaktadır. Masseter botoksu uygulandıktan 2-4 ay sonra ikinci tedavi mutlaka uygulanmalıdır. Birçok hasta için üçüncü botoks seansına ihtiyaç duyulmaz. Ancak çenesini çok daha fazla küçülttürmek isteyen kişilerde 3. bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Nefertiti Botoks

Botoks çeşitlerinden bir diğeri de nefertiti botoks uygulamasıdır.  Gençleştirici bir etkiye sahip olan nefertiti botoks çene ve boyun çizgisini baz alan bir uygulamadır. Boyun bölgesi son derece hassas olan bölgelerden biridir. Etkili bir sonuç alınmak istiyorsa nefertiti botoksu oldukça etkilidir.  Çenenin yeniden tanımlanması ve boyun çizgilerinin yumuşatılması için nefertiti botoksu uygulanmaktadır. Cildi pürüzsüz bir hale getiren bu botoks türü gençleştirici etkisiyle şaşırtıcı bir cilt ortaya koymaktadır. Nefertiti botoksu uygulamasında bir dizi botoks enjeksiyonu uygulanmaktadır. Botoks uygulaması çerçevesinde sarkık deri yukarıya doğru çekilir ve sıkılaştırılır. Bölge daha canlı bir hale getirilerek estetik bir görünüm kazandırılması amaçlanır. Nefertiti botoksu hem tıbbi hem de kozmetik tedavilerde uygulama alanı bulmaktadır.

En popüler ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biri olan nefertiti botoksunda ince uçlu iğneler kullanılarak işlem yapılmaktadır.  Enjeksiyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissedilmesi söz konusu değildir. Ancak doktor ve hastaların karşılıklı olarak istemesi halinde topikal anestezi uygulaması yapılabilmektedir. Hastanın taleplerine göre ağrı kesici verilmesi de söz konusudur. Nefertitit botoksunun etki süresi 3-6 ay arasında değişmektedir. Nefertiti botoksunda da normal botoksun içeriği kullanılmaktadır. Yüzün alt kısmındaki bölgeler botoks tedavisiyle eski görünümüne kavuşmaktadır. Nefertiti botoksu çene çizgisinin tanımını arttırırken boyunda yer alan platis kaslarını rahatlatma ve bantları düzleştirme etkisine sahiptir.  Nefertitit botoksunun etkileri 2-3 hafta içerisinde görülmeye başlanır.

Erkekler İçin Botoks Uygulaması

Kadınlar gibi erkeklere özel botoks tedavisi uygulanabilmektedir. Hem ülkemizde hem de dünyada çok popüler hale gelen botoks uygulaması erkekler ve kadınlara göre farklılık göstermektedir. Erkeklerin kuvveti ve kas yapısı dikkate alındığında özel bir botoks tedavisinin uygulanması şarttır. Kırışık ciltler sadece kadınlarda değil erkeklerde de istenmeyen görünümlere neden olabilir. Kırışık cilt nedeniyle erkekler üzgün, yaşlı ve bitkin bir görünüme sahip olabilmektedir. Erkeklerde brotox enjeksiyon yöntemi kullanılmaktadır. Bu enjeksiyon yöntemi sayesinde erkeksi ifade kaybolmaz ve erkeğin karakteristik yüz yapısı korunur. Her erkeğin yüz ifadesine uygun botoks uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Erkeklerde göz çevresinde kadınlara oranla daha az kırışıklık meydana gelir. Erkeklerde daha çok alın bölgesine, göz altına ve gülme kaslarına botoks uygulanır. Brotox tedavisi sonrasında erkekler pürüzsüz bir cilde sahip olmaz. Minimal düzeyde uygulanan enjeksiyon sayesinde hem yaşa hem de yüzün yapısına uygun bir botoks uygulaması gerçekleştirilir. Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde botoks uygulaması profesyonel kişilere yaptırılmalıdır. Alanında uzman olan profesyonel cerrahlar botoks belirtisine neden olmadan sağlıklı ve doğal bir görünüm kazandırmak için en iyi botoks uygulamalarını gerçekleştirir. Enerjik ve pozitif bir görünüm kazanmak isteyen erkekler brotox uygulaması sonrasında fit, dinlenmiş ve çekici bir görünüme kazanmanın farkını yaşarlar.

Etiketler : ,

Yorum Yaz