Bel Ağrısı Nedenleri

Sağlık kategorisine 9 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 1.035 defa okundu

Hayatında belim veya başım ağrıyor dememiş insana zor rastlanır. Ve bel ağrısı nedenleri nelerdir diye bir soruyu merak ettiğinizde karşınıza pek çok yanıt çıkar. Öncelikle bu ağrılara kadınların çok daha yakalandığını belirtmemizde fayda var. Çünkü ilerleyen yaşlarla birlikte kadınların yaşadığı kemik erimeleri (osteoporoz) bel ağrılarının en büyük nedenidir.


Kadınlar kilo almaya çok daha yatkın oldukları için artan kilo da bel ağrıları yapar. Zaten fazla kilolar kadın olsun erkek olsun her insanın hayatında çeşitli sağlık sorunu yaratan bir durumdur. Bu çeşit ağrıların çoğu birkaç gün içinde, dinlendikçe geçer. Fakat bel ağrılarınız bir aydan fazla sürerse o zaman daha ciddi bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Akla hemen bel fıtığı gelir ama doktorlar bel ağrılarının sadece yüzde 5’lik bir kısmının bel fıtığından kaynaklandığını söylemektedirler. Bu yüzden uzun süren bel ağrılarında lütfen kendi başınıza bel fıtığı teşhisi koymaya kalkmayın.

Şu Ünlü Bel Fıtığı

Bel fıtığında ağrılar dinlendikçe geçmez. Ayaktayken, otururken, öksürürken, araba kullanırken devam eder ve insanı kasılmalarla birlikte zorlar. Ayrıca durum sinirlerle (siyatik siniri) ilgili olduğu için bacaklarda karıncalanma, güçsüzlük gibi durumlar yaratır. Bel fıtığı anatomik bir sorundur, nedeni de çok büyük ölçüde ters yapılan hareketlerdir.

Bel Ağrılarının Diğer Nedenleri

Bel ağrısı nedenleri arasında kilo artışı ve kemik erimesinden başka kireçlenme, omurga kayması gibi travmatik sorunlar, tüberküloz gibi hastalıkların bel omurgasını sarmaya başlaması, başka bir yerden yayılan kanserlerin ağrı yapması, karın bölgesindeki organların rahatsızlanması sonucu oluşan ağrılar, başarısız bel ameliyatları gibi durumlar sayılabilir. Ama bir kere daha tekrar etmekte yarar var; günümüzde yaşanan bel ağrılarının büyük çoğunluğu hareketsiz yaşamdan, artan kilolardan, bütün gün aynı duruşta kalarak çalışmaktan, yanlış pozisyonda ağır kaldırmaktan, uzun süre ayakta kalmaktan dolayı oluşan ve çoğunlukla istirahat ile geçen sıkıntılardır. Örneğin saatlerce araç kullanan otobüs sürücülerinde sıklıkla yaşanır.

Psikojenik Bel Ağrısı

Bu çeşit ağrı şikayetleri ise ruhsal durumdan kaynaklanır. Kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla görülür ve gelir durumu düştükçe bu şikayetlerin arttığı tespit edilmiştir. Bayanların beli  neden ağrır sorusuna verilen yanıtlardan biri de budur. Fiziksel nedeni saptanamaz, zaten hastalarda doku hasarı oluşmamıştır. Depresyon ağrılarıdır ve tedavisi de psikolojik tedavi sürecine bağlıdır.

Bel Ağrılarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Bel fıtığı gibi anatomik sorunların çözümü için cerrahi müdahale dahil ne yapılması gerektiğini doktorunuz zaten anlatacaktır. Ayrıca uzun süren ağrılarda gene mutlaka bir hekime gitmelisiniz. Bel ağrılarına karşı alınacak tedbirler gibi bir konunun en bilinen yöntemleri ise uzun süre aynı pozisyonda kalmamak, oturulduğunda bel kavisini destekleyen yastıklar kullanmak, ağır kaldırmamak ve kaldırmak gerektiğinde mutlaka dizleri bükerek bele ağırlık vermemek, hava akımlarına karşı beli korumak ve tabii ki kilo almamak şeklinde sıralanıyor.

Etiketler : ,

Yorum Yaz