Yürürken Baş Dönmesi Sebepleri

Sağlık kategorisine 8 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 2.228 defa okundu

Aslında herkes yürürken baş dönmesi sorunu yaşamıştır. Baş dönmesi gün içinde sık sık tekrar etmiyorsa bunu bir sorun olarak addedemeyiz. Çok nadir yaşanan baş dönmeleri genellikle kan şekerimizin düşmesi, uzun süredir yemek yemememiz ya da uykusuzluğumuza bağlayabiliriz. Genellikle bu sebepler baş dönmesine neden olabilmektedir.

yururken-bas-donmesi

Vertigo Belirtileri

Sık görülmeyen baş ağrılarının yanı sıra, bireyin gün içerisinde çok sık başının dönmesi hatta neredeyse ayağa kalkamayacak durumda olması, kişinin yaşadığı baş dönmesinin araştırılmasını gerektirmektedir. Kendisini sürekli tekrar eden baş dönmelerine Vertigo denilmektedir. Vertigo yaşayan insanlar bir anda yerin ayaklarının altından çekildiğini ve her şeyin üzerlerine geldiğini ifade ederler. Ayrıca şiddetli baş dönmeleri şiddetli mide bulantısı şikâyetlerine de sebep olmaktadır.

Dengeli bir şekilde yürüyebilmemizi ve baş dönmesi problemleri yaşamamızı sağlayan unsur iç kulağımızdır. İç kulakla ilgili bir problem yaşandığı takdirde dengemizi kaybederiz. Dengesini sağlayamayan vücut ise şiddetli baş dönmelerine neden olmaktadır. İç kulak şiddetli bir enfeksiyondan zarar görebileceği gibi, oldukça yüksek sesli ortamlarda uzun süreli vakit geçirmekten, geçirilen bir kazada kafaya alınan şiddetli bir darbeden kaynaklı da zarar görebilmektedir. İç kulakta oluşan bir problem, iç kulağın vücudun yönünü ve dengesini sağlayabilmesi için beyne gönderdiği sinyallerde başarılı olmasını engeller. Beyne yanlış sinyal gönderilmesi sonucunda da birey yön kavramını kaybeder ve başı dönmeye başlar.

ic-kulak

Fakat yürürken baş dönmesi bir hastalık olarak düşünülmemelidir. Bu yaşanılan olumsuz semptomun tedavisi vardır. Şiddetli baş dönmesi problemi yaşayan kişinin ne sıklıkta baş dönmesi yaşadığı, kendisinde gözlemlediği etkilerinin ne olduğu oldukça önemlidir ve bu etkilerin doktora detaylı ve eksiksiz bir biçimde anlatılması gerekmektedir. Bu sayede doğru tedavi süreci başlatılacaktır ve kişi kısa zaman içerisinde baş dönmesi şikâyetlerinden kurtulacaktır.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz