Saç Bakımı için Neler Yapılmalı

Güzellik kategorisine 14 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 2.039 defa okundu

Günümüzde kadın veya erkek fark etmeden herkesin isteği sağlıklı saçlara sahip olmaktır. Ve doğru adımlar ile yapılan saç bakımı bu isteği gerçekleştirebilir. Sağlıklı saçlar için yapılması gereken ve yapılmaması gereken adımlar vardır tabi. Peki, dökülmeyen, parlak ve sağlıklı saçlar için püf noktaları nelerdir?

sac-bakimi

İlk adımda sağlıklı saçlara sahip olmak için vücudumuzun sağlığına da değer vermeliyiz. Vücudumuz ne kadar sağlıklı ise saçlar da o oranda sağlıklı olur. Burada demek istediğimiz söz konusu ister vücut ister saç sağlığımız olsun, beslenmemize, uykumuza ve spor yapmaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Protein, vitamin ve mineral içeren yiyecek tüketiminde bulunmaya dikkat ederken, yaşımızın ihtiyacı gereği uyumaya ve spor yaparak bunları desteklemeye özen göstermeliyiz.

Stres hem vücut sağlığının hem psikolojik sağlığımızın hem de saç sağlığının düşmandır. Stres saç köklerine büyük ölçüde hasar verir. Saçların dökülmesine ve zayıflamasına sebep vermektedir. Bu nedenle stresli ortamlardan uzak durmalıyız.

stres-ve-sac-dokulmesi

Saçlar ne çok soğuk ne de çok sıcak su ile yıkanmamalıdır. Yıkamak için ılık su tercih edilmelidir. Sıcak ve soğuk suyu sevmeyen saçların dengesini sıcaklık farkları bozabilir. Yazın ve kışın saçların, doğrudan güneşten ve soğuktan etkilenmemesi için şapka kullanılmalıdır.

Saç Bakımında yüksek ısılı aletler zararlıdır.

Saç bakımı yaparken; Saç kurutma makinesi, fön makineleri, saç düzleştiriciler ve maşalar gibi saç için kullanılan yüksek ısılı aletler oldukça zararlıdır. Saçın nem dengesini bozup kuruturlar ve saç dökülmelerine neden olurlar. Hatta bazen saçı yakmaları bile söz konusu olabilir. Saç kuruturken kurutucunun ısı ayarı orta derecede ayarlanmalı ve en azından haftada bir kez saçın nemi havlu ile alınıp, saçın doğal bir şekilde kuruması sağlanmalıdır.

Son adım olarak saçlar çok sıkı bir şekilde toplanmamalı ve saçı tararken top fırça kullanıp hafif hareketlerle tarama sağlanmalıdır.

Etiketler : ,

Yorum Yaz