Montignac Diyeti

Sağlık kategorisine 7 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 984 defa okundu

Montignac diyeti Fransız beslenme uzmanı olan Michel Montignac tarafından ortaya çıkarılan bir diyet türüdür. Adından sıklıkla bahsedilen Fransız beslenme uzmanı herkesin hayatına rahatlıkla uyarlayabileceği bir diyeti kilo vermek isteyenlerle buluşturmuştur. Montignac diyetinin en önemli özelliklerinden biri de tüketilen gıdaların sınıflandırmasının yapılmasıdır.Diyet uygulanırken enerji veren glusitler, yağlar, proteinler, lifler, mineraller, vitaminler ve sular bir arada tüketilmektedir. Diyeti uygularken damak tadınızı değiştirmiyor ve hızlı bir zayıflama imkanına sahip oluyorsunuz.  Diyetin en önemli özelliklerinden biri de yağ ve protein içeren besinlerin karbonhidratlarla bir arada tüketilmemesidir. Diyet sayesinde alınan kalorileri vücudunuza dengeli bir şekilde dağıtma imkanına sahip olacaksınız.

Montignac Diyeti ile Nasıl Kilo Verilir?

Montignac diyeti uygulayanlar iki aşamada kilo verme fırsatına sahip olmaktadır.  Tatlı ihtiyacı diyette karşılaşılan yakınmalardan biridir. Montignac diyetinde tatlı ihtiyacı meyveler ve  çeşitli kuruyemişler sayesinde karşılanmaktadır. Tatlı ihtiyacını hala karşılayamayanlar için bir başka öneri ise bitter çikolatalar veya kalorisi düşük pastalardır.

İsteyen kişiler tatlının yanında bir iki kadeh şarap tüketme imkanına da sahiptir. İki aşamalı diyetin ilk aşamasında hızlı kilo vermek ve canlı bir bünyeye sahip olmak amaçlanmaktadır. İkinci aşamaya geçildiğinde ise dengeli bir beslenme tarzı oluşturulması amaçlanmaktadır.

Montignac Diyeti Listesi

Herkesin severek uyguladığı Montignac diyeti listesi lezzetli besinleri içermektedir. Yumurta besin değeri açısından son derece zengin bir besin kaynağıdır. Montignac diyetinde yumurta çok önemli bir yere sahiptir. Dengeli beslenmenin en önemli koşullarından biri de yumurta tüketimidir.  Günlük yumurta tüketme miktarı kadınlarda 60 gram iken erkeklerde bu oran 70 gramı bulmaktadır.  Montignac diyeti listesi şu şekildedir:

Sabah Kahvaltısı:

 • 150 gram süt
 • 60 gram ekmek

Öğle Yemeği:

 • 150 gram balık
 • 50 gram yoğurt
 • 50 gram makarna

Akşam Yemeği:

 • 60 gram ekmek
 • 30 gram peynir
 • 200 gram mercimek

Montignac diyetine ait örnek listeyi herkes kendi kilosuna ve yapısına göre ayarlama imkanına sahiptir. Kilonuzun yarısı kadar hayvansal besin yarısı kadar bitkisel besin almaya özen göstermelisiniz.

Montignac Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Montignac diyeti uygulayanların istediği sonucu alabilmesi için bazı dikkat etmesi gereken kurallar bulunmaktadır. Montignac diyetinin püf noktaları şu şekildedir:

 • Montignac diyetinde tüketilmemesi gereken en önemli besinlerin başında şeker ve un gelmektedir. Özellikle diyete başladığınız ilk bir ay un ve şeker tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Şeker ve un gibi besinleri tüketmeniz gerekirse alternatif olarak kepekli un ve kabuklu pirinç tüketmeniz diyetinizin devamı için çok önemlidir.
 • Montignac diyeti uygulayan kişilerin dikkat etmesi gereken bir başka konu ise öğün atlamamaya özen gösterilmesidir. Her diyette olduğu gibi Montignac diyetinde de öğün atlanması istenmeyen sonuçların meydana gelmesine neden olur. Öğün atlayan kişilerde kan şekeri dengesi bozulur ve insülin salınımında sıkıntılar meydana gelir. Diyet için göstermiş olduğunuz tüm çaba ortadan kalkar ve diyetin etkisi yok olur. Tüm bu olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için öğün atlamamaya dikkat edilmelidir.
 • Öğünlerinizi belirlerken öğün aralarına belli bir zaman aralığı koymaya dikkat etmelisiniz. Öğünler arasında 4 saatten fazla zaman olmalıdır. Zaman aralığını düzenli bir şekilde uygularsanız diyetinizden kısa sürede başarılı sonuçlar elde edebilişiniz. Öğünlerinizde tüketmiş olduğunuz besinin türü hiçbir şekilde önem arz etmemektedir. Bu nedenle öğün aralıklarını 4 saatten fazla tutmaya özen göstermelisiniz.

Montignac diyetinden verim alabilmek ve zayıflama sürecini kısaltmak için mutlaka spor ve egzersizlerle desteklemeye dikkat etmelisiniz.

Etiketler : ,

Yorum Yaz