Küçük Mutfaklar İçin Yerleşim Nasıl Olmalı

Dekorasyon kategorisine 8 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 2.445 defa okundu

Küçük mutfaklar yerleşim açısından sıkıntılı mutfaklardır. Mutfak için bayanların alanı demek sanırım mümkündür. Mutfağının büyük olmasını da her kadın arzular. Mutfağınızı büyütme şansınız da yoksa eğer o zaman küçük mutfakların yerleşimi için püf noktaları uygulamanız gerekecektir. Mutfağı daha büyük göstermek ve eşyalar açısından daha verimli kullanabilmek küçük mutfaklar için imkânsız değil.

Mutfağı büyük göstermedeki en önemli hile beyaz bir alanda mutfağı kullanmaktır. Duvarları, mobilyaları hatta buzdolabı, bulaşık makinası gibi eşyalarınızı da beyaz tercih etmeniz mutfağınızın büyük görünmesi için ideal olacaktır. Tabi ki bu kadar beyazlığı objelerinizle renklendirmeniz de daha güzel olacaktır.

kucuk-mutfak

Mutfağınızda kullandığınız aydınlatma mutfak dekorasyonu için önemlidir. Mutfak daima aydınlık olmalıdır. Mutfağınızın penceresinin büyük olması ve güneş alması idealdir. Ancak yeterli ışığı almıyorsa mutlaka destek kullanılmalıdır. Beyaz ışık bu konuda iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca avizeler yerine spot ışıklarını tercih etmelisiniz.

Duvarlarınızın varlığını unutmayın ve bunu iyi değerlendirin. Yapacağınız raflar sizin kurtarıcınız olacaktır. Hatta bazı yeşillikleri saksıda kendiniz büyütüp hem saklamadaki yer kaybından kurtulabilir hem de saksıları obje olarak kullanabilirsiniz.

kucuk-mutfak-2

Kullanılmayan yerlere, örneğin köşelere, uygun şekilde ve estetik dolaplar yaparak yer tasarrufu yapabilir ve dolaba kaldırmak istediğiniz ürünler için de fazladan yer sağlamış olursunuz.

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Küçük ve modüler mobilyaları küçük mutfak yerleşimlerinde kullanabilirsiniz. Evet, bu mutfağınızı büyük göstermeyecektir. Ancak alanınızı daha verimli bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Daha küçük obje ve mobilyalar mutfağa farklı bir hava katacaktır.

Kapılar içe açılıyorsa bu alanınızı daha da daraltıyor demektir. O zaman kapınızı sökmek bir alternatif olacaktır. Ancak yok ben kapımdan vazgeçemem derseniz de seçenekler var. Oraya perde koyabilir, boncuk takabilir ya da akordeon veya sürmeli kapı yapabilirsiniz. Bu adımları izlemeniz size hem yer sağlayacak hem de verimli alan kullanmanızı sağlayacaktır.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz