Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Sağlık kategorisine 13 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 1.220 defa okundu

Kızlık zarı dikimi nedir, nasıl yapılır sorusunu yanıtlamadan önce kızlık zarının ne olduğunu kısaca açıklayalım. Latince adı ile hymen olarak anılan, evlenmemiş genç kızların bekâr olduğunun simgesi olarak görülür. vagina içerisinde bulunur ve ilk cinsel ilişkide yırtılan, halk arasında “kızlık zarı bozuldu” tabirinin kullanıldığı dokusal bir yapıdır.


Kızlık zarı birden çok çeşidi bulunan ve kişiden kişiye de değişiklik gösteren yapılara sahiptir. Tıpta 9 şekilde incelenen bir yapı olup, her yapının kendine has özellikleri bulunmaktadır. Kişilerde tıbbi bilgilerin özellikle cinsellik konularında çok iyi gelişmesi, çiftlerin birbirini çok daha kolay anlamalarına olanak sağlamaktadır. Çoğu kişi bu konu hakkında fikir sahibi olmadığı için eşlerini çok farklı şekillerde suçlamaya gitmektedir. Gerek aile baskısından, gerekse evlenilecek olan eşin suçlamalarına katlanmak istemeyen, özellikle kızlık zarı esnek yapıda olan kişiler kalıcı veya geçici kızlık zarı dikimi yaptırmaktadır. Bazen ise, istenmeyen bir ilişki, tecavüz vs. sebepler ile kızlık zarının bozulduğu dönemlerde eğer bu durum kimse tarafından duyulmamış ise yine genç kızların başvurduğu yöntem kızlık zarı dikimi olmaktadır. Bu operasyonun ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu tartışılabilir bir durumdur. Etik açıdan tamamıyla kişi ile vicdanı arasında olan bir karardır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı herhangi bir olay neticesinde zarar görmüş, bozulmuş olan genç kızların başvurduğu kalıcı kızlık zarı dikimi, uzun ve meşakkatli bir operasyon olmaktadır. Rahim duvarından alınan doku tekrar vagina içerisinde kızlık zarı oluşturulmaktadır. Kişinin iyileşme süreci yaklaşık olarak bir ayı bulmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikiminin en büyük avantajı ilişkiye girilecek olan zaman bilinmese dahi, dikimin yapılabilmesidir. Burada zamanın ne kadar yakın ya da ne kadar uzak olduğunun bir önemi bulunmamaktadır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonunu tercih edecek olanlar, genel olarak evlilik tarihleri belirlenmiş olması gerekmektedir. Bir iki gün içinde evlenecek olan kişiler tarafından yaptırılması uygundur. Bu operasyonda ise, yırtılan bekâret dokusunun kalan kısımları ameliyat ile toparlanıp tekrardan kızlık zarı oluşturulması sağlanmaktadır.

Etiketler : ,

Yorum Yaz