Keçiboynuzu Çayı Tarifi

İçecek Tarifleri kategorisine 16 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 2.036 defa okundu

Hastalıklarla mücadelede doğa bizlere her hastalıkta şifalı bitkiler veriyor. Doğru bitkiyi doğru zamanda ve doğru şekilde tükettiğiniz taktirde şifa bulabilirsiniz. Şifalı bitkilerin biri de tadı muhteşem olan keçiboynuzudur. Keçiboynuzu çayı, reçeli ve pekmezi yapılabilir.


 Ayrıca keçiboynuzu birçok karışımın içine katılarak hem daha hızlı etki etmesini sağlar hem de karışımları tatlandırır. Keçiboynuzunun çayını mide rahatsızlıkları olan, kemik erimesi olan, kemik hastalıkları olan, prostat sorunu olan hastalar tüketebilir. Sindirimede de yardımcı olan bu bitki, çay olarak tüketildiğinde vücuda detoks etkisi de yapar.

Keçiboynuzu Çayı (Harnup Çayı) Nasıl Demlenir

Keçiboynuzu çayını yapmak için aktarlardan bulacağınız keçiboynuzuna ihtiyacınız olacak. Bunun dışında çayınızı tatlandırmak için hiçbir malzemeye ihtiyacınız yok. Keçiboynuzu çayını yapmak için 17 veya 20 tane keçiboynuzuna ihtiyacınız var. Bir litre suyun içine keçiboynuzlarını kırarak atın. Kırdığınız parçaların küçük olmasına dikkat edin. Çünkü bu sayede keçiboynuzu özünü suya daha kolay bir şekilde atabilir. Keçiboynuzu çayında çayı iyi kaynatmanız çok önemli. İyice kaynattığınız çayı ister soğuk isterseniz sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz. Bu çaydan günde bir fincan içmenizde fayda var. Ayrıca demlediğiniz çayı saklamak için buzdolabını tercih edebilirsiniz. Buzdolabında beklettiğiniz çayı en fazla üç gün tüketmelisiniz. Üç günden fazla bekleyen çay son derece de sağlıksızdır. Ayrıca çay içmeyi sıcak tercih ederseniz buzdolabından çıkarıp bu çayı ısıtabilirsiniz.

Keçiboynuzu Çayının Faydaları

Keçiboynuzu çayı romatizmal ağrılara bağlı tüm ağrılara iyi gelir. Kemik hastalıklarında da keçiboynuzu çayı kullanılır. Kemik erimesi görülen insanlara da tavsiye edilir. Özellikle kadınlarda menepoz döneminden sonra sık rastlanan kemik erimesi rahatsızlığı sebebiyle keçiboynuzu çayını içmeleri tavsiye edilir. Keçiboynuzu ayrıca prostatı bulunan hastalarda da iyileştirici etkisi olduğu biliniyor.

Keçiboynuzu Çayını Kimler Tüketmemeli

Doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden olan keçiboynuzunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak her ne kadar faydalı bir besin olsa da keçiboynuzu çayını tüketmemesi gereken kişiler vardır. Bunlar kronik rahatsızlığı olan kişiler, hamileler ve süt emziren annelerdir.

Etiketler : ,

Yorum Yaz