İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

Sağlık kategorisine 13 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 1.599 defa okundu

Herkesin hayatında zaman zaman görülen hastalıklarından birisi de idrar yolu enfeksiyonu diyebiliriz. Bütün enfeksiyon hastalıkları gibi bunu da bakteriler yaratır. Kısaca E.coli olarak adlandırılan escherichia coli bakterisi iyi huylu olarak bilinmesine rağmen uğradığı mutasyonlarla karakter değiştirip enfeksiyonlara neden olabilmektedir.Yüzlerce türü olan bu bakteri aynı zamanda bağırsak enfeksiyonlarının da başlıca suçlusudur.  İdrar yolundan mesaneye ulaşan bu mikroskobik canlılar tekrarlayabilen sistit veya piyelonefrit gibi idrar yolu hastalıklarının sebebidir. Enfeksiyon sadece mesanede görülüyorsa sistit, böbreklere ve böbrek kanallarına yayılmışsa piyelonefrit olarak adlandırılır. Ama meraklanmayın, çok yaşanmasına rağmen sistit kolayca tedavi edilebilir.

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Sistit hakkında söylenebilecek özelliklerden birisi de kadınların bu hastalığa çok daha fazla yakalandığıdır. Çünkü kadın anatomisinde idrar yolları çok kısa bir kanalla dışarı açılır ve dıştan gelen mikropların girmesi çok daha kolaydır. Vajina bölgesinden giren bakteriler kolayca yukarılara doğru yayılabilirler. Cinsel ilişkiler, yeteri kadar sağlanamayan vajinal temizlik, havuz ve sauna gibi nemli ortamlarda yaşayan bakteriler, genital akıntılar idrar yolu enfeksiyonları nedenleri arasında başta gelir. Tuvalet temizliği yapılırken kağıtla önce anüsü sonra da genital bölgeyi silmek bile bakterilerin yayılması için bir nedendir. Bu yüzden kadınlar tuvalet kağıdını arkadan öne doğru değil, önden arkaya olacak şekilde kullanmalılıar. Hastalığa teşhis en doğru şekilde idrar kültürü alınarak konur. Zaten idrar yaparken duyulan yanma hissi bu enfeksiyonun temel belirtisidir. Bazen alınan idrar kültürlerinde kan olabilir ama bu seyrek rastlanan bir durumdur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik Tedavisi

Doktorunuz yaşadığınız enfeksiyona göre size uygun antibiyotiği verecektir. Başka ilaç kullanmayınız ve antibiyotik kullanımı sırasında bol su içerek böbreklerinize yardımcı olunuz.

Sistite göre daha ağır seyreden diğer idrar yolu enfeksiyonu ise akut piyolonefrittir. Böbreklerden başlayan ve yanlara doğru yayılan bel ağrısına benzer durumlar, yükselen ateş, titreme, bulantı, halsizlik ve bazen kusma piyolonefritin belirtileri arasındadır. Sistitte mutlaka görülen idrar yaparken ki yanma hissi bu hastalıkta da yaşanır. Sistite ayrıca sürekli idrarınız varmış gibi hissedersiniz.

Cinsel İlişkilerle ilgisi olan enfeksiyon hastalıkları içinde en masumu idrar yolu hastalıklarıdır diyebiliriz. Kesin nedeni cinsel ilişki değildir ama olay tetiklenir. Prezervatif kullanımı sonrası vagina tahriş olmuşsa idrar yolu enfeksiyonları kapma riski de artar. Erkeklerde bu enfeksiyonu tespit etmek için daha detaylı bir muayene gerekebilir. Prostat nedenler arasındadır. Mesaneye baskı yapan büyümüş prostat sonucu mesane tam boşaltılamaz ve bakterilerin üreyebileceği bir ortam oluşur.

Birkaç hafta içinde geçmeyen sorunlarda mutlaka bir doktora başvurun. Özellikle ateşiniz yükseliyorsa, şeker hastası iseniz ya da hamileyseniz hiç beklemeyin. Herkes için verilecek tek öğüt ise temizliğe dikkat edilmesidir. Ayaklarınızı üşütmemeye de özen gösterin ve her zaman için bol bol su için.

Etiketler : ,

Yorum Yaz