Dış Gebelik Tedavisi

Sağlık kategorisine 5 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 928 defa okundu

Dış gebelik tedavisi için uygulanan üç farklı yöntem bulunmaktadır. Dış gebelik tedavisinde uygulanacak tedavi yöntemleri belirlenirken hastanın durumu, dış gebeliğin ultrason boyutları ve BetaHCG düzeyi dikkate alınmaktadır. Dış gebelik tedavi yöntemleri şu şekildedir:İlaç Tedavisi

Dış gebeliğin erken evresinde ilaç tedavisi kullanılabilmektedir. Karnın iç kısmında aktif bir kanama mevcut değilse ilaç tedavisi son derece etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilere uygulanan ilaç tedavisi oldukça etkilidir. Methotreksat adı verilen kanser olguları için ilaç tedavisinin etkili olduğunu söylemek mümkündür. Methotreksat tedavisi gören hastaların mutlaka Beta-HCG takibi yaptırması gerekmektedir. Yapılan takip sonucu çıkan değerlerin sıfıra düşmesi beklenir. 35-40 günlük bir tedavi ardından değerler sıfıra düşer ve gözlem son bulur. Medikal tedavilerin doğurganlığı koruyucu etkisi bulunması ve tüplere az miktarda zarar vermesi sebebiyle pek çok kişi tarafından medikal tedavi yöntemi tercih edilmektedir.

Dış Gebelikte Cerrahi Tedavi

Dış gebeliğin cerrahi tedavi yöntemlerinden ilki tüpün tamamının alınmasıdır. Dış gebelik yaşayan kişinin tüpü parçalanırsa tüpün tamamının alınması uygulanacak doğru bir cerrahi yöntem olacaktır. Ancak tüp hasar görmediyse böyle durumlarda tüpü korumaya özen göstermeli ve dış gebelik materyalleri alınarak hastalar sağlığına kavuşturulmaktadır.  Dış gebelik cerrahi tedavi yöntemlerinin hepsi laparoskopik cerrahi yöntemi kullanılarak uygulanmaktadır.

Bekleme Tedavisi

Dış gebelik belirtileri zamanla kendi kendine yok olabilmektedir. Hastaların uygun olması halinde gerekli bilgilendirme yapılarak hastaların bekleme tedavisi uygulaması sağlanabilir. Bekleme tedavisi uygulanacak olan hastalara BetaHCG testi yapılarak sonuçları dikkatli bir şekilde izlenmelidir.

Dış Gebelik Tedavisi Sonrası Hasta Takibi

Dış gebelik tedavisi gören hastaların tekrar gebelik yaşamaları halinde derhal doktora başvurmaları gerekmektedir. Dış gebeliğin tekrarlama olasılığı düşünülmeli ve kontrol altında bir hamilelik süreci geçirilmelidir. Ultrason ve BetaHCG takiplerinin düzenli olarak yapılması son derece önemlidir. Hem rahim içi gebeliklerde hem de dış gebeliklerde eşler arasında kan uyuşmazlığı sorunu bulunuyorsa bu durum mutlaka dikkate alınmalıdır. Sonraki gebeliklerde de kan uyuşmazlığı dikkate alınarak bebeği korumak adına kan uyuşmazlığı iğnesi mutlaka vurulmalıdır. Kan uyuşmazlığı iğnesi bebeği korumak adına oldukça önemli bir yere sahiptir.

Etiketler : ,

Yorum Yaz