Dış Gebelik Nedir?

Sağlık kategorisine 5 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 914 defa okundu

Dış gebelik veya ektopik gebelik son yıllarda giderek artan ve hemen hemen her kadında gözlemlenebilen bir rahatsızlıktır. Dış gebelikte kadınlarda adet gecikmesi meydana gelir ve karında ağrı oluşur. Dış gebelik nedeniyle kirli ve anormal bir kahverengi kanama meydana gelmektedir.Gebelik embriyonun rahim tabakasının iç kısmına ve arka duvara yerleşmesiyle meydana gelmektedir. Ancak ektopik gebelik normal gebeliğin tam tersi bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelikte embriyo rahim içerisine yerleşememektedir. Rahmin farklı bölgelerine yerleşen embriyo nedeniyle dış gebelik gerçekleşmektedir. Döllenme tüplerde gelişmekte ve döllenen embriyo rahme geçmektedir. Ancak embriyo rahme geçerken yaptığı yolculuk herhangi bir yerde kesilirse dış gebelik belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Dış Gebelikte Büyük Artış Yaşandı

Son 20 yıllık süreçte dış gebelik oranının hızla arttığı gözlemlenmektedir. Dış gebelikte yaşanan artışın pek çok nedeni bulunmaktadır. Yardımcı üreme yöntemleri günümüzde çok sık kullanılmaya başladı. Tüp bebek uygulamasının pek çok aile tarafından sık sık uygulanması dış gebeliğin oranında artışa sebep oldu. Cinsel yolla bulaşan hastalık oranında önemli bir artış yaşanmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tüp yapısına zarar vermekte ve gebelik riskinin artmasına neden olmaktadır.

Dış gebelik tanısı çok hızlı ve kolay bir şekilde konulabilir hale geldi. Dış gebelikte erken tanı oldukça önemlidir. Erken tanı için vajinal ultrason yöntemi ve kandaki gebelik hormonu testi yöntemi dış gebeliğin tespitinde sık sık kullanılan yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dış Gebelik Tekrarlar Mı?

Dış gebeliklerin önemli bir kısmı tüplere yerleşmektedir. Dış gebeliğin yerleştiği diğer organlar ise karın, karın zarı, yumurtalık ve karnın içerisinde bulunan diğer organlardır. Her 100 kadının birinde ektopik gebelik oluşma oranı bulunmakla birlikte dış gebeliğin tekrarlayabildiği de unutulmamalıdır. Bu sorunu yaşayan kişilerde dış gebeliğin tekrarlama oranı %10-15 arasında değişiklikler göstermektedir.

Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik ancak erken dönemde doktora başvurulduysa o şekilde fark edilebilir. Aksi halde dış gebeliği fark etmek mümkün değildir. Gebelik nedeniyle kahverengi bir kanama olması muhtemeldir. Ancak kanama süresi normal adet döngüsünden farklıdır. Kanamaya kasık ağrısı da eşlik edebilir. Dış gebeliğin olduğu bölgede ağrı oluşmaktadır. Dış gebeliğin belirtileri arasında ağrı, adet gecikmesi ve anormal kanamaların meydana gelmesi bulunmaktadır.

Dış Gebelik Tanısı

Dış gebelik embriyonun tüp duvarına yerleşmesiyle meydana geldiyse zamanla büyüyüp tüpü yırttığı gözlemlenmektedir. Tüpün yırtılmasıyla birlikte iç kanama meydana gelmektedir. İç kanamanın zamanında fark edilmesi çok önemlidir. Aksi halde fark edilmeyen iç kanama nedeniyle ölümlerin meydana gelmesi olağandır. Üreme çağında olan kadınlarda eğer bir karın ağrısı meydana geldiyse dış gebelik olabileceği unutulmamalıdır. Son dönemlerde jinekolojik ultrason yönteminin yoğun bir şekilde kullanılması dış gebeliğin tanısı için oldukça önemlidir.

Dış Gebeliğe Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Dış gebelik nedenleri çeşitlilik göstermektedir. Dış gebeliğe sebep olan etkenler şu şekildedir:

  • Sigara tüketilmesi
  • İlerleyen anne yaşı
  • Rahim ve tüplerde enfeksiyon meydana gelmesi
  • Tüplerde doğuştan var olan iç yapı bozukluğu
  • Anne adayının üst geniş sistem enfeksiyonuna maruz kalması

Dış Gebelikte Erken Tanı Konulmasının Önemi

Dış gebelik tanısının erken dönemlerde konulması annenin üreme kapasitenin zarar görmesini engeller. Dış gebeliğin meydana getireceği kanama çok tehlikelidir. İç kanama nedeniyle ölümlerin meydana geldiği unutulmamalıdır. Bu nedenle erken tanı iç kanama nedeniyle annelerin ölüm riskiyle karşı karşıya kalmasını önemli ölçüde engeller.  Bu tanının erken dönemlerden itibaren konulabilmesi için sonografi ve kandan gebelik testi yapılması yöntemleri çok tercih edilmektedir. Günümüzde bu yöntemlerin artış göstermesi ve gelişmesi nedeniyle tanı koyarken herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınması söz konusu değildir. Tanı konulamayan hastalardan bazen örnek alınması gerekebilmektedir. Dış gebelik tanısının konulmasında zorluk yaşanan hastaların rahimlerinden örnek alınır ve gerekli tetkikler yürütülür.

Bazı dış gebelik durumlarında cerrahi tedaviye dahi gerek kalmayabilir. Ancak erken tanı konulmuş olması çok önemlidir. Medikal yöntemleri kullanarak doktor gözetimi altında dış gebelik tedavisi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Her hamilede dış gebelik bulgusu bulunmamaktadır. Gebelerin ilk kontrolünde kesinin rahim içerisinde olup olmadığına bakılır. Gebeliğin rahim içerisinde görülmemesi halinde anne adaylarına kan testi yapılır ve BetaHCG kan testi ile gebelik yakından takip edilir. BetaHCG değerleri 1000-2000 ml aralığındaysa gebelik kesesinin rahim içerisinde görünmesi gerekmektedir. BecaHCG değerlerinin %65 oranında artış göstermesi dış gebeliğin olduğu yönünde bir görüşe sebebiyet vermektedir.

Bazı durumlarda dış gebeliğin rahim içi gebelikle birlikte meydana geldiği hallerde bulunmaktadır. Dış gebeliğin rahim içi gebelikle birlikte meydana geldiği durumlara heyerotropik gebelik ismi verilmektedir. Ancak bu rahatsızlığın anne adaylarında görülme oranı 4000 kişide birdir. Tüp bebek tedavilerinde yaşanan gelişme ve artış nedeniyle heterotropik gebelik görülme sıklığı oranında artış yaşanmıştır.

Dış gebeliğin tedavi yöntemleri ile ilgili diğer makalemizi okumak istiyorsanız tıklayın.

Etiketler : ,

Yorum Yaz