Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalı

Dekorasyon kategorisine 30 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 2.170 defa okundu

Bebek bekleyen kişiler için bebek odası nasıl hazırlanmalı sorusu hem eğlenceli hem de detaylara dikkat edilmesi gereken bir olaydır. İdeal bir bebek odası hazırlamak için öncelikle sağlığı, rahatı ve güvenliği düşünülmelidir. Zevk ve estetik sonraki adımda olmalıdır.

bebek-odasi1

Boş bir oda canlandıralım önce kafamızda ve bu odanın güneyde olmamasına özen gösterelim. Yaz ayları fazla sıcak olacağından odanın güneyde olması bebeğe zararlı olabilir. Odanın zemini doğal tahta yerine laminat parke olarak tercih edilmelidir. Halı ve kilim kullanımı bebek odasına uygun olmayacağından laminat parke zeminde halının eksikliğini hissettirmeyecektir. Halı ve kilimler çok fazla toz tutup, odanın nem oranını da oldukça düşüreceğinden, bebeğin alerji olma durumunu düşünerek konulmamalıdır.

bebek-odasi2

Bebek Odası Mobilya Seçimi

Mobilya seçimi bebeğin rahatlığını ön planda tutarak yapılmalıdır. Bebeğin belli bir yaşa kadar kullanacağı, parmaklıklı ve sivri köşesi olmayan sağlıklı ve rahat mobilyalar seçilmelidir. Oda takımı çok fazla eşyadan oluşmamalıdır. Mobilyalar, bebeğin kendine ayırabildiği bir oyun alanı olacak şekilde yerleştirilmelidir. Yatağı ne sert ne yumuşak olmalıdır. Yatak yarım ortopedik seçilmelidir. Nevresimler ise sentetik değil, pamuklu olmalıdır.

bebek-odasi3

Bebek odasının dekorasyonunda renk seçimi yapılırken pastel renkler tercih edilmelidir. Pudra pembe, mavi ve yeşil sakinleştirici etkisi yaratan renklerdir. Duvarların bu renk seçimi ve mobilyaların da açık tonlarda olması odayı ferah ve geniş gösterecektir.

Bebek odasında aksesuarların çok olması iyi değildir. Özellikle metal aksesuarlar manyetik saha yaratıp bebeği huzursuz edecek ve uyku dengesinin bozulmasına neden olacağından odada kullanılmamalıdır.

bebek-odasi4

Bebek odasında beşiğin başına asılan oyuncaklar, bebeklerin erişemeyeceği yerlerde olmasına dikkat edilmelidir. Odada derece kullanılarak odanın sıcaklığı sürekli takip edilmelidir. Telsiz ya da kameranız mutlaka takip etmeniz için olmalıdır. Hava temizleyiciyi de alırsanız bebek odanızın hazır olduğunu göreceksiniz.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz