Adet Sancısı Nedir? Nasıl Geçer?

Sağlık kategorisine 10 Mart, 2018 tarihinde eklendi, 1.029 defa okundu

Adet sancısı hemen hemen her kadında meydana gelen ağrılı bir süreçtir. Adet sancıları kimi zaman kanamadan önce başlar, kimi zaman ise yoğun kanamanın bulunduğu anlarda ortaya çıkar. Her kadında adet sancıları farklılık göstermektedir. Genel olarak adet sancısı rahim, karın ve kasık bölgesinde kramp şeklinde meydana gelir.Normal adet döneminde uterus kasılmalarının meydana gelmesi halinde adet dönemi sancılı bir şekilde devam etmektedir. Uterus kasılmalarının temel amacı kanama miktarını düşük seviyede tutmak ve uterus iç tabakasının atılıp yenilenmesidir. Ağrılı adet görmek yapısal bir özelliktir. Adet sancıları geç yaşta başladıysa mutlaka kontrol ettirilmelidir. Bu durum bir hastalığa işaret edebilir.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet sancısı adet görmeden önceki ilk 24 saatlik sürede başlamakta ve adet başladıktan sonra ağrı giderek artmaktadır. Adet döneminin sonlarına doğru ağrı giderek azalmaktadır. Adet sancısının nedenleri arasında rahimdeki kasılmalar önemli bir yere sahiptir. Rahimdeki dolaşımın azalması ve rahmin kasılması adet sancısına neden olur. Ancak bazen adet sancıları çeşitli hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Rahmin farklı bir pozisyonda bulunması, rahmin iç tabakasının dışarıda olması, rahim tümörleri veya rahim ile çevresindeki organların iltihabi hastalıklara sahip olması adet sancılarına neden olur. Kürtaj nedeniyle serviks girişinin daralmış olması kanamanın zorla dışarıya atılmasına neden olur. Böyle durumlarda adet sancısı ortaya çıkar. Rahimde kronikleşen enfeksiyonlar, yumurtalık kistleri ve diğer jinekolojik hastalıklar sancılı adet dönemi geçirilmesine neden olur. Adet sancıları eğer 28 yaşından sonra ortaya çıktıysa endometriozis önemli bir etkendir. Endometriozis şiddetli adet ağrılarına ve cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olur.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Sancılı adet dönemleri kadınların korkulu rüyaları arasında yer almaktadır. Adet sancısı ile ilgili jinekolojik muayene yaptıran kadınlar adet sancısına neden olabilecek bir  bulgu elde etmişse öncelikle bu bulgunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Ancak jinekolojik muayene sonrasında kişilerde adet ağrılarının meydana gelmesine neden olacak herhangi bir bulguya rastlanmadıysa ağrı kesiciler verilerek adet sancılarının azaltılması amaçlanır.  Hastalara prostaglandin sentetaz inbitörleri verilmektedir. İlaçların sadece ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Ağrı kesici özelliğinin yanı sıra sancılı adete neden olan prostaglandin üretimini azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. Kimi sancılı adet dönemlerinde ağrı kesiciler ağrıyı kesmek için yeterli gelmez. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında hastaların doğum kontrol hapları kullanması gerekir. Doğum kontrol haplarının rahim içerisinde bulunan prostaglandin üretimini azaltıcı etkisi kullanılarak ağrının ortadan kaldırılması amaçlanır.  Hastaların önemli bir kısmı doğum kontrol hapları kullanarak adet ağrılarını önleme imkanına sahip olmaktadır. Adet ağrılarını gidermek için kullanılan bir başka yöntem ise akupunktur tedavisidir. Akupunktur tedavisi adet sancılarının giderilmesinde son derece etkilidir.

Adet Sancısı Çeşitleri

Adet dönemini kimi bayanlar çok kolay bir şekilde atlatırken kimi kadınlar ağrılı bir süreç geçirmektedir. Adet dönemini sıkıntılı bir şekilde geçiren kadınların sosyal aktivitelerinde de kısıtlamalar ortaya çıkabilmektedir. Bazı kadınlar ağrıları nedeniyle işe gidemez, sosyal aktivitelere katılamaz. Kimi kadınlarda adet sancılarına ek olarak bulantı ve baş ağrısı gibi şikayetler çok fazla görülmektedir. Adet sancısı sekonder ve primer olarak iki türe ayrılmaktadır. Adet sancısı çeşitleri şu şekildedir:

Primer Dismonera

En çok görülen adet sancısı türlerinden biri primer dismoneradır. Belde ve karnın alt bölgesinde kramplar şeklinde ortaya çıkan primer dismonera adet sancısı adet döneminden birkaç gün önce başlar ve adetin 2-4 günü boyunca devam eder.

Sekonder Dismonera

Bir başka adet sancısı türü ise sekonder dismoneradır. Bu adet sancısı türünde kramplar sadece adet döneminde meydana gelmez. Üreme organlarıyla ilgili endometriozis gibi hastalıkların varlığı sancılı bir adet dönemine işaret eder. Herhangi bir sağlık sorunuyla bağlantılı olarak ortaya çıkan sekonder dismonera adet sancısı özellikle 35-40 yaş aralığındaki kadınlarda yoğun olarak gözlemlenebilmektedir. Bu adet sancılarında kadınların mutlaka herhangi bir sağlık sorunu bulunup bulunmadığını araştırmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Yapılan tetkikler sonrasında kişilerin adet sancısına sebep olabilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunuyorsa hemen uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Uygulanan tedavi yöntemleri sonrasında sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkan ağrılar önemli ölçüde ortadan kaldırılabilmektedir.

Etiketler : ,

Yorum Yaz